Автор Тема: Кавказка овчарка II  (Прочетена 429888 пъти)

0 Потребители и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен Админа

• Турбо гъзар
  • Administrator
  • Маниак
  • Публикации: 1671
Кавказка овчарка II
« -: Януари 22, 2009, 21:20:44 pm »
Здравейте,
Това част втора на темата, понеже първата стана много голяма и отварям втора.

ENJOY!

Неактивен gunter

• Moderator
  • Нечовек
  • Публикации: 3932
    • www.akbek.com
Re: Кавказка овчарка II
« Отговор #1 -: Януари 22, 2009, 21:49:08 pm »
ПОНЕВ -ПО ОТНОШЕНИЕ НА АГРЕСИЯТА-ТЯ ПО ПРИНЦИП Е ГЕНЕТИЧНО ЗАЛОЖЕНА В ПОРОДАТА- КЪМ ХОРА.
1-РОДИТЕЛИТЕ Й ЗЛОБНИ ЛИ СА?
2-ИМА ЛИ КУЧЕ, ОТ ЧИЕТО ПОВЕДЕНИЕ ТЯ МОЖЕ ДА СЕ УЧИ?
3-ОТГОВОРЪТ НА ВЪПРОСА ЗА АГРЕСИЯТА НА ВАШЕТО КУЧЕ МОЖЕ ДА ДАДЕТЕ НАЙ-ДОБРЕ ВИЕ ,ЗАЩОТО ИМАТЕ НАЙ-ДОБРИ И ДЪЛГИ НАБЛЮДЕНИЯ ВЪРХУ НЕГО.
ЛИЧНИЯТ МИ ОПИТ ПОКАЗВА СЛЕДНИТЕ ОПЦИИ ПРИ МОИТЕ КУЧЕТА
НАЙ-РАНО ПРОЯВЕНА АКТИВНА АГРЕСИЯ КАТО ХАПАНЕ НА ЧУЖДИ ХОРА-3 МЕСЕЦА(ИПЕК 2)
НАЙ-КЪСНО ПРОЯВЕНА АГРЕСИЯ -НА 1 ГОД И 2-3 МЕСЕЦА(АКБАР 2,ЕЛИС)
НАИ-АГРЕСИВНОТО МИ КУЧЕ СЕ ОЗЛОБИ НА 8 МЕСЕЦА(ИЛХАН).
ВИНАГИ ОБАЧЕ МОЖЕ ДА СЕ КАЖЕ ЗА ЕДНО КУЧЕ ДАЛИ ЩЕ СТАНЕ АГРЕСИВНО ИЛИ НЕ АКО ИМАШ НАБЛЮДЕНИЕ ВЪРХУ ПОВЕДЕНИЕТО МУ-ИМА ИЗДАЙНИЧЕСКИ ЕЛЕМЕНТИ НА ЗЛОБА ПРИ РАЗЛИЧНИ СИТУАЦИИ , КОИТО ПРЕДСКАЗВАТ ,ЧЕ КАТО ПОРАСНЕ ЩЕ ПОКАЖЕ ТВЪРД ХАРАКТЕР.

развъдник "АКБЕК"
собственост-ЕРДЖАН СЕБАЙТИН
akbek@abv.bg
+359898443927
www.akbek.com

Неактивен gunter

• Moderator
  • Нечовек
    • www.akbek.com
« Отговор #2 -: Януари 22, 2009, 22:46:58 pm »
ПРИ НЯКОИ ЖЕНСКИ АГРЕСИЯТА СЕ ПОЯВЯВА СЛЕД ПЪРВОТО РАЖДАНЕ-ЧЕСТО ТО СЪВПАДА С НАВЛИЗАНЕТО В ЗРЯЛА ВЪЗРАСТ-РАЖДАНЕТО СЕ ЯВЯВА ДОПЪЛНИТЕЛЕН КАТАЛИЗАТОР НА ЕСТЕСТВЕНИЯ ПРОЦЕС НА "ОЗЛОБЯВАНЕ"-УСИЛВА СЕ ЗНАЧИТЕЛНО РАЗДЕЛЯНЕТО НА ХОРАТА НА СВОИ И ЧУЖДИ,ПОД ВЛИЯНИЕТО НА МАЙЧИНИТЕ ЧУВСТВА.
развъдник "АКБЕК"
akbek@abv.bg
+359898443927
www.akbek.com

Неактивен Ponev

• Напредващ
  • **
  • Публикации: 220
« Отговор #3 -: Януари 22, 2009, 22:58:07 pm »
gunter на първия въпрос не мога да отговоря тя ми е подарък и имам само клип на братята и но казват че родителите и въобще не са дружелюбни на 2-я нямам друго куче преди доста време имах кавказка баща ми я подари защото изяде мебелите у нас а беше само на 3 месеца -изключително злобен дзвер
относно ноблюдението -виждам че проявява агресия към определени хора и животни но няма нищо общо с първата ми кавказка донякъде се радвам защото не искам ако случайно излезе да стане някоя беля
Не знам ще изчакам още малко дано съзрее защото все още е доста игрива -прилича ми на дете в поведението си като се заиграем

Неактивен Ponev

• Напредващ
  • **
« Отговор #4 -: Януари 23, 2009, 10:36:04 am »
 :)

Неактивен Karagez

• Маниак
  • Публикации: 1510
« Отговор #5 -: Януари 23, 2009, 10:38:11 am »
ПРИ НЯКОИ ЖЕНСКИ АГРЕСИЯТА СЕ ПОЯВЯВА СЛЕД ПЪРВОТО РАЖДАНЕ-ЧЕСТО ТО СЪВПАДА С НАВЛИЗАНЕТО В ЗРЯЛА ВЪЗРАСТ-РАЖДАНЕТО СЕ ЯВЯВА ДОПЪЛНИТЕЛЕН КАТАЛИЗАТОР НА ЕСТЕСТВЕНИЯ ПРОЦЕС НА "ОЗЛОБЯВАНЕ"-УСИЛВА СЕ ЗНАЧИТЕЛНО РАЗДЕЛЯНЕТО НА ХОРАТА НА СВОИ И ЧУЖДИ,ПОД ВЛИЯНИЕТО НА МАЙЧИНИТЕ ЧУВСТВА.

Абсолютно вярно,бих добавил че съм имал случай моя кучка,която иначе е много кротка няколко дена преди раждане и след това не допуска никого,дори и мен.Всичко отшумява до седмица след раждането.
п.с.Радвам се,че се оживи темата.Благодаря на Ицо,Ержан и Жоро за участието им.Нямам нищо против да спорим в границите на разумното :wink:.Все пак всички обичаме тази порода (y)
Щом си вълк, ще те лаят кучетата.Щом си куче ще въртиш опашка и ще се съгласяваш със тях.Аз съм от първите!

Неактивен xayan

• Напредващ
  • **
  • Публикации: 294
« Отговор #6 -: Януари 23, 2009, 21:20:27 pm »
има нещо много важно по темата за агресията, което трябва да се уточни. по принцип всички животни се раждат с информация наслоена /кодирана/ в ДНК-то им.за кучетата важи същото. а когато става дума за порода като КО И АЛАБАЙ  това важи с още по- голяма сила , защото много дълго време е работено върху тях от страна на природата. по време на израстването и съзряването на кутретата, много от тази информация търси повод, случка, събитие да бъде "отключена"/ това е образно казано, но е доста близо до истината/. затова е много важно да се наблщдава внимателно как реагира кучето в различни ситуации и ДА МУ СЕ СЪЗДАВАТ различни ситуации.колкото повече време прекарвате с кучето си, толкова по- успешно ще можете да "разкодирате' заложбите му, да разберете какво точно е заложила природата във вашето куче. естесвено, ако сте търпелив и внимателен, ще можете да "предизвикате" много от заложбита да излязат на яве. ако не..... жалко ! тази тема също е много дълга и сложна материя, но се надявам да съм ясен в основната информация. има все повече кинолози, който обръщат внимание на така наречената кучешка психология. защото породи като нашата любима КО  имат , ако мога така да го нарека многопластово ДНК  и за всеки стопанин е важно да може да вникне в него. Ако има специалисти по темата моля да ме извинят, че не ползвам професионална терминология, но тя само натоварва мен и предполагам и всички останали.  в тази връзка пак заявявам, че именно заради това реагирам често среу определени кинологии, които не се съобразяват при селекцията с тези прости факти. та да се върнем на темата. до определена възраст/ за различните единици е различно/, но обикновено в първите 18 месеца, огромната част от тези заложби се проявяват. трябва да се поясни, че освен абсолютно видимите/ като увереност, агресия, бдителност, интелект/ в определени моменти се проявяват и "съпътстващи" такива.  това се отнася до самото куче. сега да видим връзката куче -стопанин. да започнем от там, че КО има нещо което малко/да не кажеммай няма други/ породи нямат така изразено. това е САМОСИНДИКАЛНОСТТА на тази порода. в продължение на хилядолетия тази порода е ПАЗИЛА огромни стада и имущество от хищници и злонамерени лщде, като често кучетата са били оставяни сами, или така да кажем под много слаб човешки контрол. това е развило едно особено чуваство в КО да определя сама кое е опасност и кое не. с течение на времето човешкият фактор е станал почти или направо изишен що се отнася до преценка за опасност и отстраняването й. Т.е КО пази и без да и се казва. от тук произтичат много неща. едното е обяснение на факта , че много от 'ГОЛЕМИТЕ СПЕЦАИЛИСТИ" или така наречените "дресьори" на кучета обявиха КО за тъпо и абсолютнонепригодно за дресура куче. защо?? защото не реагирало на ръкав и не изпълнявало командите. на кого?? на някакъв дето му размахва нещо и дето го вижда за първи или втори път.случаят е точно обратен. КО Е ПРЕКАЛЕНО УМНО ЗА ТОВА. то си гледа стопанина и не го вълнува че някакъв човек размахва нещо. това не е причина. този човек по никакъв начин не заплашва това , кето КО пази. това също е дълга тема. но е важна да се разбере връзката , която трябва да бъде изградена с кучето. тук ще кажа нещо, за което мога да бъде упрекван, но мога да го защитя. АКО ИСКАТЕ ДА ИМАТЕ ПРИЯТЕЛ В ЛИЦЕТО НА КО,ама истински приятел, трябва да го следвате. а не то да следва вас. Т.е. трябва да имате търпението първо да се проявят заложбите, и едваа след това да ги пренасочвате, развивате и т.н. много е тънък този момент.  в противен случай рискувате няколко неща. 1. никога да не получите "пълният набор" от заложби. 2. те да се проявят отчасти. 3 кучето никога да не ви вярва напълно/а това води до други неща/4.за какво по дяволите искахте КО като нямате търпение. надявам се всеки дето гледа КО разбира как, защо, за какво е формирано и огромното богатсто , което представлява КО. за съжаление повечето хора дори не се замислят когато вземат такова куче    за нуждите които има и за наследството, което носи. и тук трябва да кажа нещо в интерес на КО , заради което сигурно пак ще ме нападнат. да се води Ко по озложби, значи не се разбира историята му. да се гледа КО в апартамент, значи не се разбират заложбите му, да се прави от КО плюшена играчка, значи не се уважава хилядолетната работа на природата.  да не се запази КО , значи не заслужаваме този дар.. защото няма нещо толкова съвършено в кучешкия свят.чао за сега.

Неактивен Karagez

• Маниак
  • Публикации: 1510
« Отговор #7 -: Януари 23, 2009, 21:57:48 pm »
 (y) (y) (y)
Щом си вълк, ще те лаят кучетата.Щом си куче ще въртиш опашка и ще се съгласяваш със тях.Аз съм от първите!

Неактивен gunter

• Moderator
  • Нечовек
    • www.akbek.com
« Отговор #8 -: Януари 24, 2009, 10:34:59 am »
всичко написано от xayan е истина на 100 % ,само за някои неща си бих позволил да внеса малко по -различен нюанс , а за други различно становище.
1-словоредът( в темата за дресурата) ПРЕКАЛЕНО УМНО бих заменил  по- скоро  с  НЕЗАВИСИМО,СИЛНО ИНДИВИДУАЛНО.а тази индивидуалност по-рано е описана прекрасно от къде се проявява-хилядолетната селекция на екземляри с определени качества,а качествата в случая  са доголяма степен фукционална проява на генетичните данни към външни дразнители-т.е външната среда.с други думи хилядолетия се е селекционирало не куче за играчка ,а куче за охрана и не може един разбиращ "ДРЕСЬОР" да иска от тези кучета да изпълняват команди за игра.но това е НЕ ЗАЩОТО К.О е по-умна от другите породи,а защото ФИЛОГЕНЕТИЧНОТО(историческото)  развитие най-вероятно се проявява в индивида-в неговата ОНТОГЕНЕЗА(индивидуалното развитие).
2-светът постоянно се развива,предизвикателствата пред породата ,които стотици години не са се променяли сякаш изчезват за един миг.няма ги вече големите стада с овце,дългите преходи,лютите зими,многото хищници.човекът е глобализирал света,променил го е и е поставил на карта оцеляването на тези непреклонни мастодонти,които от началото на примитивното човешко общество са преживели всичко, което може да им противопостави суровата действителност -все в името на ЧОВЕКА.а сега изглежда,че този на когото са служили хиляди години, ги обрича на гибел.
« Последна редакция: Януари 25, 2009, 10:07:54 am от gunter »
развъдник "АКБЕК"
akbek@abv.bg
+359898443927
www.akbek.com

Неактивен gunter

• Moderator
  • Нечовек
    • www.akbek.com
« Отговор #9 -: Януари 24, 2009, 11:33:59 am »
но дали няма наистина някъкъв ключ към оцеляването на тази древна порода?според мен най-добрият адаптивен отговор е поставянето на породата в условия максимално близки до тези при които са били хилядолетия.това неизбежно ще доведе до някои промени ,но няма друг начин.а тези условия са ДВОРНОТО ОТГЛЕЖДАНЕ.дори бих казал ,че за предпочитане е този вариант в който има селскостопански животни.какво променя и какво запазва това в различните му варианти в съвременния глобален свят,КЪДЕТО ПОСТОЯННО СЕ СРАВНЯВАТ ДОСТИЖЕНИЯТА?
-довежда до ОКРУПНЯВАНЕ,ВЪНШНО УЕДНАКВЯВАНЕ,СТАНДАРТИЗИРАНЕ И НОРМИРАНЕ .набляга се много повече на красотата,визията.отглеждането им при съвременните условия в много случаи е по-скоро плод на ЛЮБОВТА на човека -ОТКОЛКОТО ПО НЕОБХОДИМОСТ.включването на ЕМОЦИОНАЛНО-ЕСТЕТИЧНА компонента в селекцията води до "ЕСТЕТИЗИРАНЕ" НА ПОРОДАТА-оттам идват големите и красиви кучета.
« Последна редакция: Януари 24, 2009, 20:51:11 pm от gunter »
развъдник "АКБЕК"
akbek@abv.bg
+359898443927
www.akbek.com

Неактивен gunter

• Moderator
  • Нечовек
    • www.akbek.com
« Отговор #10 -: Януари 24, 2009, 11:52:21 am »
-ако изискванията на някои отглеждащи породата са само естетически неминуемо се стига до "ГОЛЕМИ ПЛЮШЕНИ ИГРАЧКИ" да бъдат вкючени в разплод-защото тези хора не изключват от развъдна дейност неагресивните  екземпяри,дори обратното-това е пагубен процес,който унищожава най-важната черта на породата-ОХРАНИТЕЛНАТА.ние като ръководство на БНКККО-няма да допускаме това да бъде клубна политика-планирам ВСИЧКИ КУЧЕТА ПОДЛЕЖАЩИ НА СЕЛЕКТИВНА РЕПРОДУКЦИЯ да минават РАБОТНИ ТЕСТОВЕ,както в РУСИЯ,която исторически вече се е наложила  в тази порода(за добро или лошо дори родните страни на К.О се водят по тях-ЯГОДКИНА дълги години по молба на бившия ПРЕЗИДЕНТ НА АБХАЗИЯ-АСЛАН ИБРАХИМОВИЧ АБАШИДЗЕ беше главен селекционер на породата в ГРУЗИЯ).
« Последна редакция: Януари 24, 2009, 22:46:09 pm от gunter »
развъдник "АКБЕК"
akbek@abv.bg
+359898443927
www.akbek.com

Неактивен gunter

• Moderator
  • Нечовек
    • www.akbek.com
« Отговор #11 -: Януари 24, 2009, 12:11:35 pm »
-ако отглеждането не включва контакт със селскостопански животни това може да доведе до "ПРОПУКВАНЕ" в исторически наложения генофонд и да се родят и развъждат екзепляри агресивни към тези животни,без ние да го разберем ,защото ДРАЗНИТЕЛЯ необходим да се определи това го няма-т.е селскостопанските животни.моето лично мнение е ,че тази порода в днешните и измерения трябва да бъде МАКСИМАЛНО  приближена до историческите-именно за това не приемам кучета с агресия към селскостопански животни.затова  моите растат и се развиват на село при родителите ми-имат контакт с животни и никаква агресия към тях,дори съм бил свидетел на СЕЛЕКТИВНО отношение-различаване на своето от чуждото.
(така нареченото "ПРОПУКВАНЕ" е всъщност естествен процес на безкрайно прекомбиниране на генетичните заложби при репродукция ,който води до поява на многообразието между индивидите по отношение на външен вид и поведенчески механизми на адаптация.така природата е винаги подготвена за различни ситуации към променящата се среда- виж ТЕОРИЯ НА ЕВОЛЮЦИЯТА-ОЦЕЛЯВАТ САМО НАЙ-ПРИСПОСОБЕНИТЕ КЪМ СРЕДАТА-ТЯ СЕ ПРОМЕНЯ  -СЛЕДОВАТЕЛНО НАЙ-ПРИСПОСОБЕНИТЕ ВИНАГИ СЕ РАЗЛИЧАВАТ ПОМЕЖДУ СИ ПРИ РАЗЛИЧНИ СРЕДИ)
« Последна редакция: Януари 25, 2009, 00:21:09 am от gunter »
развъдник "АКБЕК"
akbek@abv.bg
+359898443927
www.akbek.com

Неактивен gunter

• Moderator
  • Нечовек
    • www.akbek.com
« Отговор #12 -: Януари 24, 2009, 12:45:03 pm »
а що се отнася до киноложките изложби-освен всичко друго те са и още един АДАПТИВЕН МЕХАНИЗЪМ за ПОПУЛЯРИЗИРАНЕ,а следователно и за ЗАПАЗВАНЕ И РАЗВИТИЕ на тази уникална порода.
СВЕТЪТ СЕ РАЗВИВА,ПРОМЕНЯ СЕ!ТОВА ИЗИСКВА НОВИ ПОДХОДИ,НАМИРАНЕ НА НОВИ ФОРМУЛИ ЗА ОЦЕЛЯВАНЕ,НОВИ АЛТЕРНАТИВИ-ТУК Е НАШАТА ОТГОВОРНОСТ ДА СЪХРАНИМ ПЪРВООБРАЗА НА ТОЗИ ДРЕВЕН ЗАЩИТНИК СЪЧЕТАВАЩ В СЕБЕ СИ КАЧЕСТВА ,КАТО НЕПРЕКЛОНЕН  СТРАЖ ,ОХРАНИТЕЛ И ЗАЩИТНИК .ТОВА Е ИСТОРИЯ СТАРА КОЛКОТО СВЕТА-ЗА ЛЮБОВТА И ХАРМОНИЯТА МЕЖДУ ЧОВЕКА И КУЧЕТО.
С УВАЖЕНИЕ КЪМ ВСИЧКИ ЛЮБИТЕЛИ НА ПОРОДАТА-ПРЕДСЕДАТЕЛ НА БНКККО.
« Последна редакция: Януари 25, 2009, 00:20:24 am от gunter »
развъдник "АКБЕК"
akbek@abv.bg
+359898443927
www.akbek.com

Неактивен Ponev

• Напредващ
  • **
« Отговор #13 -: Януари 24, 2009, 17:15:52 pm »
 (y) (y) (y) (y) (y) Много се радвам на такива коментари определено има какво да се научи тук.
« Последна редакция: Януари 25, 2009, 12:05:42 pm от ponev »

Неактивен gunter

• Moderator
  • Нечовек
    • www.akbek.com
« Отговор #14 -: Януари 25, 2009, 17:48:31 pm »

това е ОСКАР като малък на 20 дни
развъдник "АКБЕК"
akbek@abv.bg